Přidat fotku |
Přidat k oblíbeným |
Podobné recepty |
Tisknout recept |
Doporučiť recept |
Osobná poznámka |
Přidat na Facebook |
Kategorie receptu: Zaváraniny | |
Počet porcií (kusov): ľubovoľné množstvo |
vňať petržlenová, celerová, kôpor, bazalka...
1. sušenie: vňať umyjeme, za stopky zviažeme do kytičiek a sušíme na vzdušnom teplom mieste. Pozor - nie na slnku, vybledli by a stratili zelenú farbu. Ked sú lístky úplne vysušené, zmrvíme ich z uscnutých stoniek a preosejeme cez sito. Naplníme do dobre uzavierateľných pohárov a odložíme na chladné tmavé miesto.
2. konzervovanie v soli: umytú vňať nasekáme na jemno a premiešame so soľou v pomere 5 PL vňate s 1 PL soli. Premiešanú zmes natlačíme do malých pohárov, na vrchu ešte zasypeme soľou a uzavrieme. Odložíme na chladné a tmavé miesto. Pokrm, do ktorého takto konzervované vňate použijeme, nesolíme, lebo vňate sú veľmi slané. Dochutíme soľou, až po predchádzajúcom ochutnaní príslušného jedla.
3. hlboké zmrazenie: vňate oberieme zo stoniek, poriadne umyjeme, nasekáme na jemno a natlačíme do malých nádobiek z umelej hmoty a zmrazíme. Môžeme používať cez celú zimu ako čerstvé vňate.
4. zmrazenie v kockách ľadu - vňate upravíme ako v predchádzajúcom predpise, rozdelíme do výrobníka ľadu, zalejeme studenou vodou a dáme do mrazničky. Do jedla pridávame kocky ľadu s vňaťou bez predchádzajúceho rozpustenia ľadu.
5. uchovanie čerstvej vňate v kuchyni - dáme do pohára s čerstvou vodou na svetlé miesto. Vydrží čerstvá 5-7 dní. 6. odrežeme koreň petržlenu asi 1 cm od vrchu na širšom konci, vložíme do pohára s čerstvou vodou na svetlé miesto a začne rásť petržlenová vňať.
7. uchovanie v chladničke - vňate zabalíme do mikroténového sáčka a odložíme do chladničky. Vydrží čerstvá 7 i viac dní.
8. v octe
9. v oleji
a dalšie spôsoby...
Zdroj: vlastné skúsenosti, tipy zozbierané z kuchárskych kníh a z IT. Vložila som tento recept, pretože nie každý z nás má záhradku a pre nás dôchodcov, žijúcich v meste je často aj bežná záležitosť ako vňate v zime poriadne drahá záležitosť. Milé kuchárky a kuchári - podeľte sa o Vaše dalšie skúsenosti a foto.
Autor: Meszarosovabolya | |
Dátum vloženia: |
2 kladné ohodnotenia | - udeliť kladné ohodnotenie |
|
zuzana: Nať by neměla být mokrá před naložením do soli. A odebírat vždy čistou lžičkou
anazuz31@centrum.skJa mám nalozenu petrzlenovu vňať v soli a vždy sa mi tam spraví hneď pleseň.čo robím zle?
Ja si zmrazujem petržlenovú aj zelerovú vňať spolu v pomere ako to použijem do polievky.Urobím si hotové balíčky.Teraz však mám veľa vňate a bolo mi ľúto zahodiť tenké korene,tak som ich nechala na vňati,spolu som to umyla a chcela by som to nejako uskladniť.Rozmýšľam,či by to nešlo uložiť do soli takto celé,možno aj so zelérovou vňaťou.Vie mi niekto poradiť?
Ja vňate (petržlenová, zelerová, ligurčeková)mrazím ako Claudica
v zelenej paprike. Sú fantastické a aromatické ako čerstvé.
Barbora: Bylinky omyté a dobře osušené se dají do skleněné láhve a zalijou octem. Lepší je vinný nebo jiný ovocný - třeba jablečný. Bylinky by měly být celé ponořené, aby neoxidovaly. Ocet je výborný konzervant
A ako sa to uchováva tým octom?
To nalejem len do fľaše a zalejem? A koľko toho octu tam mám dať?
Ďakujem.
Keďže ja rada vyváram v polievke papriku, /"hádžem" ju takmer do každej polievky, perkeltu, gulášu/ a samozrejme aj petržlenovú vňať, tak to mrazím tak, že si vyberiem menšie papriky, odrežem stonku a teda aj konček papriky, vňaťku tam "nastrkám" a tak zmrazím. V zime keď ju dám do polievky, má božskú vôňu a chuť
Hella, dakujem za bodík, ale predovšetkým za prima nápad, o ktorý si sa podelila
Já nať uchovávám jinak. Např. celer, petržel, nať cibule atd. umyji, natrhám nebo nakrájím na asi tak 10 cm kousky a dám do ploché krabičky zmrazit. Kudrnatou petrželku ostříhám ze stonků a dám zmrazit volně rozloženou do většího igelitového sáčku. Když zmrzne, tak jí v sáčku rukou pomačkám a sesypu do menšího sáčku nebo krabičky. Odpadne tím pracné krájení na drobno. Ale za to, že se tady tento potřebný recept objevil dávám bod.