1 2
suhlasim s tym, ze ku kazdemu jedlu sa neda vzdy cosi napisat do poznamky. asi ako kto uzna za vhodne.
Ak napíše Miška k indickým jedlám, o čo sa jedná, je to super, pretože málkokto z nás je odborníkom na indickú kuchyňu, ale aj inú cudziu kuchyňu. Ale napísať k haluškám, že je to stáročné jedlo dedené z generácie na generáciu, je myslím nezmysel. Poznámka má objasniť jedlo, príp. ozrejmiť, čím môžem niektorú ingredienciu zameniť, ale nie ku každému receptu bezzmyselne písať pôvod jedál, ktoré varí každá domácnosť a generácie dozadu. To určite nikomu nič nedá.
Drahá Miška, to predbehlo aj moje očakávania, čo by mohlo byť zverejnené v Poznámke. Veľmi ma to obohatilo! áno aj tak som si to predstavovala Aj som to už v príspevkoch napísala, odporúčam každému si tento odkaz v Tvojom recepte o Marinovanom kurčati, uvedenom v poznámke za receptom pozrieť. Pretože viem, že veľa z nás takúto možnosť nemá, je ohromne poctivé, ako to uviedla vo svojom recepte Ukrajinský boršč-Besty.
Ibi takto si to myslela? http://www.toprecepty.sk/recept/1133-marinovane-ku...
Pozri do poznamky v recepte, doplnila som ju.
V starých kuchárskych knihách síce nie je práve uverejnený autor hned za receptom, ale vzadu obyčajne v recenzii je napísané, kde autor knihy recepty zozbieral ako k nim prišiel, z ktorého obdobia pochádzajú. V novších knihách už sa uvádza aj autor v zozname predpisov podľa stránok a v Obsahu je priamo za názvom receptu vyznačený pôvod receptu. Napr. v kuchárke:"Zelenina v kuchyni celého sveta"Vlachová A, Raboch F, Dnes sú aj mnohé iné zdroje-TV,IT-ale vždy uvedú autora. Je to nielen slušnosť, ale najmä nutnosť! Okrem toho sa recepty vyskytujú v časopisoch. chodia nám e-mailom, sú od kamarátky, kolegyne, sú rodinné, máme k nim vzťah, sú z určitého regionu, zo sveta, ide o špeciality...tradícia, atd. Ano, myslím autora a pôvod! Preto to treba uviesť v poznámke. Jednak sa podučíme, dozvieme sa, niečo nové, ale môžeme si to overiť, pátrať dalej a o svoje poznatky sa podeliť.
Myslim si,ze Ibi mozno mala na mysli nieco ako predstavit ten recept,napisat par slov. Nie zrovna napisat len "autora receptu nepoznam",ale skor co ma viedlo k tomuto receptu,preco ho varim, proste popisat ten vztah medzi mnou a jedlom,ktore varim, preco ho varim pripadne odkial ho poznam...mozno som to nepochopila spravne,ale bolo by to celkom fajn, take osobnejsie. Ale nechala by som to asi na kazdeho nech sa rozhodne, ci to tam napise alebo nie.
Já si myslím, že je slušností v poznámce uveřejnit, když znám autora nebo zdroj, odkud jsem recept získala, aby se někdo necítil poškozený. Ale nepsala bych tam, že autora neznám, nevím k čemu by to bylo dobré. Maximálně můžu podotknout, že je to starý rodinný recept, pokud tomu tak je.
hm...to sa mi zda celkom zbytocne.
Lenže vo väčšine prípadov je neznámy. Citujem Ibi : "tak to do tej poznámky napíš!Mám recept z časopisu, z novinového výstrižku už viac rokov"
Ibi asi narazala na to, ze chce poznat autora z ktoreho pramenov berieme...Ibi tak si to myslela?
podľa mňa je zbytočné písať, že je to z nejakého výstrižku spred 30 rokov, keď neviem, odkiaľ to je. Komu to pomôže ? Mám napísať, že recept robila moja praprababička ? Že som ho počula v autobuse ? Veď to je hlúpe, ani autori kníh nepíšu, odkiaľ recepty majú.
Terezka,tak to do tej poznámky napíš! Mám recept z časopisu, z novinového výstrižku už viac rokov. Napr. Besty uviedla: tak varím boršč ja, tak ho varila moja mama, moja stará mama... Ved každý z nás nejakým spôsobom prišiel k receptu, o ktorý sa chce podeliť s ostatnými.
Ibi, musím ťa trocha sklamať, občas to neide. Ibaže by som ako zdroj napísala môj zošit č, 14 a pod. Za 35 rokov mám toľko výstržkov a toľko prepísaných receptov z kníh, ktoré som nosila z knižníc, že pri najlepšej vôli nemôžem povedať, ktorý recept je odkiaľ.
Pod vloženým receptom v Poznámke uvádzať zdroj,odkiaľ recept máme, eventuelne odkaz na autora, kde si to môžeme podrobnejšie zistiť alebo naše odporučenia, resp. upozornenia. Ako príklad uvádzam recept od Michsamant: Marinované kura na masle - vid odkaz v poznámke jej receptu
1 2